Skip to content

Zemská brána

Nezapomenutelný zážitek v nedotčené přírodě, kde ševelí proud tekoucí Divoké Orlice. Zemská brána – výlet, který uspokojí turisty profesionály i rekreační nadšence. Trasy vedoucí údolím Divoké Orlice lze libovolně kombinovat a upravovat tak, aby je zvládli i menší děti.

Zemská brána

Zemská brána

Navštivte Zemskou bránu s  naučnou stezkou a  přírodní rezervací

Tato přírodní rezervace nacházející se nedaleko Českých Petrovic byla vyhlášena v roce 1987. Chráněné je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hlavní hřeben Orlických hor a vytvořila zde hluboce zařízlé údolí pojmenované Zemská brána. Na strmých svazích se nachází nápadné skalní útvary. Lesní porosty rezervace tvoří především smrkové lesy s jedlí a bukem.

Pašerácká lávka v Zemské bráně

Pašerácká lávka je pojmenována podle skutečných pašeráků. Lesní dělníci tuto lávku postavili, aby nemuseli zdlouhavě obcházet koryto řeky. Pašeráci jí využívali pro pašování zboží z Pruska. Od doby, kdy byla poprvé vystavěna, již mnohokrát změnila svou podobu, neboť jarní taní vody ukázalo svou sílu a lávku strhlo. Vždy však byla Pašerácká lávka obnovena.

Zemská brána - Pašerácká lávka
Divoká Orlice v Zemské bráně
Stezka v okolí Zemské brány

Most na Zemské bráně

Kamený most  byl postavený v místě, kde se Divoká Orlice stáčí do vnitrozemí italskými kameníky již v letech 1900 – 1903. Na jeho stavbu byl použit kámen z nedalekého lomu osady Čihák.

paseracka_lavka
zemska_brana

Výlet na Zemskou bránu bude děti bavit

Stejnojmenná naučná stezka Zemská brána vede přírodní rezervací a je dlouhá 6 kilometrů. Začíná u kostela v Klášterci nad Orlicí a končí v turistické chatě na Čiháku. Instalovány jsou edukativní cedule, díky ketrým se návštěvníci Zemské brány a především děti dozvědí mnoho poučného o přírodě a zvířetech žijících v okolí.

Parkoviště Zemská brána

Jedním z míst, kde lze při návštěvě Zemské brány zaparkovat je malé parkoviště před mostem ve směru z Bartošovic. Kapacita tohoto parkoviště je omezena zhruba na 8 osobních automobilů.  Zaparkovat se dá také u Orlické chaty U Rampušáka. Největší parkoviště v rámci naučné stezky s dostatečnou kapacitou je v Klášterci nad Orlicí. Odtud můžete pohodlně vyrazit na toulky malebnou krajinou.

Okruh Zemská brána

Mapa Zemská brána