Skip to content

Kašparova chata

Kašparova chata

Kašparova chata (původně Petrovická chata) byla zakoupena v dražbě 18. prosince 1935 královehradeckým odborem Klubu československých turistů za přispění všech odborů celé turistické župy Orlické a Národní jednoty Severočeské. Byla to malá chata se dvěma hostinskými místnostmi, kuchyní a šesti pokoji. V roce 1933 ji rozestavěl a dle svých představ už nikdy nedokončil podnikavý Čech Leopold Toman se svojí manželkou Hanou. Při koupi i prodeji šlo mimo jiné o to, aby objekt zůstal v českých rukou. Chata leží v místě překrásné vyhlídky do Kladska a na Králický Sněžník. Slavnostně byla chata otevřena 21. června 1936. Pojmenována byla po Karlu Slavomíru Kašparovi, rodákovi z Českého Meziříčí, jako projev úcty a vděčnosti za jeho obětavou a nezištnou práci věnovanou turistice v Orlických horách.

Zdrojem historických informací a fotografií je Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

Kde Kašparovu chatu najdete?

Kašparova chata stojí na samotě v jihovýchodním okraji Orlických hor nad obcemi Mladkov a České Petrovice  u hranic s Polskem v nadmořské výšce 752 m. Turistický hraniční přechod Petrovičky – Kamienczyk je vzdálen 400 m.

Co dnes Kašparova chata nabízí?

V současné době horská chata nabízí ubytování v pokojích. Pokoje mají společné soc. zařízení. V Kašparově chatě je stylová restaurace, společenská místnost s TV, bezplatné WiFi, lyžárna, úschovna kol, dětský koutek, venkovní ohniště a hřiště. Prostory chaty umožňují pořádání akcí až pro 60 lidí. 

Terénní koloběžky

Terén, hory, dobrodružství. To vše Vás čeká na našich terénních koloběžkách. Trasa z Kašparovy chaty přes České Petrovice, až k přehradě v Pastvinch slibuje nádherné výhledy a romantická zákoutí. Míjet budete také Scholzův mlýn s točícím se vodním kolem poháněném potokem Orlička. Tento potok pak bude vašim pobočníkem téměř celou cestu, jen občas si někam odskočí. Naše koloběžky jsou vyrobeny z konstrukčních materiálů a komponentů pro maximální odolnost a pro pohyb na nezpevněných cestách.