Skip to content

Kašparova chata

Kašparova chata

Kašparova chata (původně Petrovická chata) byla zakoupena v dražbě 18. prosince 1935 královehradeckým odborem Klubu československých turistů za přispění všech odborů celé turistické župy Orlické a Národní jednoty Severočeské. Byla to malá chata se dvěma hostinskými místnostmi, kuchyní a šesti pokoji. V roce 1933 ji rozestavěl a dle svých představ už nikdy nedokončil podnikavý Čech Leopold Toman se svojí manželkou Hanou. Při koupi i prodeji šlo mimo jiné o to, aby objekt zůstal v českých rukou. Chata leží v místě překrásné vyhlídky do Kladska a na Králický Sněžník. Slavnostně byla chata otevřena 21. června 1936. Pojmenována byla po Karlu Slavomíru Kašparovi, rodákovi z Českého Meziříčí, jako projev úcty a vděčnosti za jeho obětavou a nezištnou práci věnovanou turistice v Orlických horách.

Zdrojem historických informací a fotografií je Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

Kde Kašparovu chatu najdete?

Kašparova chata stojí na samotě v jihovýchodním okraji Orlických hor nad obcemi Mladkov a České Petrovice  u hranic s Polskem v nadmořské výšce 752 m. Turistický hraniční přechod Petrovičky – Kamienczyk je vzdálen 400 m.

Co dnes na Kašparově chatě nabízejí?

V současné době horská chata nabízí ubytování v pokojích. Pokoje mají společné soc. zařízení. V Kašparově chatě je stylová restaurace, společenská místnost s TV, bezplatné WiFi, lyžárna, úschovna kol, dětský koutek, venkovní ohniště a hřiště. Prostory chaty umožňují pořádání akcí až pro 60 lidí. 

Na běžky v okolí Kašparovy chaty

Kašparova chata je ideálním místem, odkud lze vyrazit do bílé stopy. Běžkařské  trasy  jsou v případě dobrých sněhových podmínek pravidelně upravovány. Více informací o úpravě stop na běžky České Petrovice.

Nevíte kam na běžky v Orlických horách? Přijeďte na Kašparovu chatu.

Běžky Kašparova chata

Nevíte kam na běžky v Orlických horách? Přijeďte na Kašparovu chatu.
jirka mikula
jirka mikula
2023-10-02
Pěkné výhledy a Relax Příjemná obsluha
Tomas Kuznik
Tomas Kuznik
2023-10-01
Krásné místo a výhledy, příjemná obsluha. Vyšší cena
Pavel
Pavel
2023-09-30
Zdravím, dnes jsem měl kuřecí kapsu s čedarem, či jak, opečené brambory v sosiku, zelenina čerstvá, vše super, velmi chutné, krásná usmívající se obsluha (paní), no nekup to ?. Odjel jsem na motorce a díky bezohlednému cyklo tupci se vysekal, já pobit, moto ve strži, pan majitel chaty shodou okolností jedoucí kolem okamžitě zastavil a jal se mi pomáhat. Nebudu detailovat, ale strávil s tím dost času a energie. Pomohl velmi, kdyby nic jiného, pro mě absolutní frajer. Pane, ani neznám jméno, děkuji moc, sic se mi blbě dýchá, jak jsem sebou flákl, ale Vaše bezprostřední nezištná pomoc pro mě znamená obrovsky moc. Ještě jednou díky a přijedeme na baštu, svíčková se jevila skvěle. Díky a nechť se daří. Tu káru vlečete čtvrtstoleti, obdiv. Nashledanou +++ 30.9.23 trhané hovězí s rizotem a vajíčkem + vepřové koleno s halušky, oboje náramná dobrota. Díky
Tom
Tom
2023-09-16
Dobre domacky poctive jidlo, prijemna obsluha.
Lukáš Vacula
Lukáš Vacula
2023-09-01
Dobré jídlo, ochotný personál a hlavně okolo chaty je nádherný pohled do okolí.

Sjezd od Kašparovy chaty na koloběžce.

Terén, hory, dobrodružství. To vše Vás čeká na našich terénních koloběžkách. Trasa z Kašparovy chaty přes České Petrovice, až k přehradě v Pastvinch slibuje nádherné výhledy a romantická zákoutí. Míjet budete také Scholzův mlýn s točícím se vodním kolem poháněném potokem Orlička. Tento potok pak bude vašim pobočníkem téměř celou cestu, jen občas si někam odskočí. Naše koloběžky jsou vyrobeny z konstrukčních materiálů a komponentů pro maximální odolnost a pro pohyb na nezpevněných cestách.